Cinsel Terapi

Yaşamımızın doğal, normal ve vazgeçilemez bir parçası olan cinselliği konuşmakta özgürlüğü maalesef kısıtlı bir toplumuz. Hala tabu olduğu için de ne yeterince araştırabiliyor, ne  danışabiliyor ne de derdimize derman arayabiliyoruz. Nihayetinde de hayatlarımıza nur topu gibi doğan cinsel sorunlarımızla baş başa mutsuz mutsuz yaşamaya razı oluyoruz. Oysa ki bu kadar yaygın görülmesine rağmen cinsel sorunlar, diğer tıbbi ve psikolojik sorunlar gibi tedavi edilebilir sağlık sorunlarıdır. Tedavi edilmeyen cinsel sorunlar, kaçınılmaz olarak, hem yaşam kalitemizi düşürecek, hem de çift ilişkimizi olumsuz etkileyecektir.

En sık görülen tıbbi sorunlardan olan cinsel sorunların birçoğu; bilgisizlikten, korku, endişe, güvensizlik, kaygı ve önyargıların yarattığı gereksiz baskılardan kaynaklanmaktadır. Cinsel sorun, tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Bu durumda tedaviyi, ürologlar ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanları  yaparlar. Eğer cinsel sorun, psikolojik nedenlere bağlı ise veya  tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa, uzman bir cinsel terapist rehberliğinde cinsel terapi uygulanmalı ya da tedaviye  ilave edilmelidir.

Cinsel terapi; bireylerin ve çiftlerin cinsellik alanındaki sorunlarının çözümünü, cinsel ve ruhsal sağlıklarının geliştirilmesini ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır. “Cinsel Terapi” ile vajinismus ve erken boşalma  % 100’e yakın oranda, cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozuklukları ile kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki (disparoni) gibi diğer cinsel işlev bozuklukları ise çok büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Cinsel sorunun tipine, kişiye ve partnerine  göre değişiklik gösterse de, cinsel terapi ortalama olarak  6-10 seans sürer; ama kişiye ya da çifte göre bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelme olabildiği gibi, tedavinin 6 aya kadar uzayabildiği durumlar da olabilmektedir.

Bir çok danışan gibi siz de cinsel terapi esnasında ne yapıldığıyla ilgili endişeler yaşıyor olabilirsiniz. Tedavi için başvuran danışanlar, cinsel terapi esnasında kıyafetlerini çıkartmazlar, soyunmazlar, ofiste ilişkiye girmezler ya da bir şey ispat etmek zorunda değillerdir. Terapi odasında yapılan tek şey; zihinsel ve duygusal sorunları olan kişilerle, konuşma yoluyla, zihinsel ve duygusal bağlantı kurularak yürütülen tedavi etme bilim ve sanatıdır.

Unutmayınız ki yaşanan cinsel sorunlardan, yetişme ortamında görülen baskılardan, yalan yanlış cinsel mitlerden ve cinsel tabulardan kurtulabilmek için  uzman bir cinsel terapiste başvurmanız tedaviniz için atacağınız en büyük adım olacaktır. Uygun tedavi ile başarı oranları % 100’ e yakın olmasına rağmen kendiliğinden düzelme ihtimaliniz  nadir olacaktır.