Vajinismus

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, her yaştan, her kültürden, her dinden, her sosyoekonomik ve eğitim seviyesinden, bekar, ya da evli kadınları etkileyebilen ve de Türkiye’de kadınlarda en sık görülen cinsel işlev problemlerinden biridir. Özellikle Türkiye gibi cinselliğin baskı altında tutulduğu ülkelerde kadınların cinselliği kabus gibi algılamalarına yol açan, seksi adeta zehir eden, çiftlerin cinsel yaşamlarını çıkmaza sokan, ortaya çıktığında da büyük üzüntü ve çaresizlik yaşanmasına yol açan bir korku ve korunma refleksidir.

Ülkemizde evli ve cinsel hayatı olan her 10 çiftten birinde görülen vajinismus, vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise vajinismus, kadının olmasını arzu ettiği halde, penis, parmak veya başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşaması, genellikle eşlik eden kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi korkusu ya da deneyimi olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında da ortaya çıkabilir.

Öte yandan kısaca vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi durumudur…

  • Vajinismus Kimlerde Görülüyor?

  • Vajinismus Tedavisi

  • Vajinismus Tipleri

  • 5 Soruda Vajinismus ve Tedavisi

Vajinismus Videoları

Çiftlerin bu olumsuzluğu sorun olarak kabul etmek istememeleri ya da durumu kabullenip doktora başvurmaktan kaçınmaları sıklıkla gördüğümüz bir durumdur. İlk girişimdeki başarısızlıktan sonra her iki eş de genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünür. Daha sonraki girişimlerde de ilişki gerçekleşmeyince kadında sıkıntı, gerginlik, kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise eşi tarafından istenmediği, reddedildiği düşüncelerine kapılmaya başlar. Kadındaki istem dışı bu tepkiler, erkek tarafından, naz, kapris olarak algılanabilir ve “Herkes nasıl yapıyor? Sen elimde değil diyerek yalan söylüyorsun, naz yapıyorsun” diyerek, eşlerinin bu güçlüklerine yardım etmek yerine tam tersi şekilde eleştirerek ve suçlayarak, onların korkularını daha da artırabilirler. Bu nedenle benim önerim, en azından 1 hafta kadar beklenip, sorun kendi başına çözülmezse profesyonel yardım alınması şeklindedir. Danışmanlık yaptığım vakalarda, erkeklere bu durumun hem istem dışı hem de psikolojik kökenli bir rahatsızlık olduğunu ve de çiftin ortak problemi olduğunu söylediğimde, çok şaşırıyor ve inanmakta zaman zaman zorluk çekiyorlar.

Sonuç olarak vajinismus şikâyeti ile bize başvuran bu çiftler, aslına bakacak olursanız, yeni evlenen çiftler içerisinde en şanslı grubu oluşturmaktadır. Biz, cinsel ilişkiyi sadece penisin vajene girmesi olarak değil; kadın ve erkeğin karşılıklı bedensel, zihinsel ve ruhsal doyumunu sağlayan doğal bir mucize olarak görüyoruz. Cinsel terapi sürecinden geçmiş çiftler üzerinde yaptığımız araştırmalar bize gösteriyor ki böyle bir yeniden yapılanma sürecinden geçen çiftlerin evlilikleri, iletişim boyutları ve cinsel yaşamları daha olumlu seyretmektedir. Bu çiftler, gerçek cinsel mutluluğu daha çabuk yakalamakta ve ‘biz’ olmayı daha iyi başarmaktalar. Başlangıçta zor gibi görünen yol, içine girildiğinde en kolay ve en keyif veren yol halini alabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki, vajinismusun %100 tedavisi vardır…
Ve bu tedavi sadece cinsel terapidir.

Uzm. Dr. Taner CANATAR

Vajinismus Tedavisi

Cinsel organlar denildiğinde akla genellikle penis ve vajina gelir. Oysa ki en önemli cinsel organımız beyindir, çünkü cinsellikten alınan haz tamamen duygularımız ve düşüncelerimizle bağlantılıdır. Eğer kişinin cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri varsa cinsel ilişkiden haz alması da zordur. 

Normalde vücut ve zihin, penis girişine izin verir, cinsel ilişkiyi olumlu ve de keyifli bir beklenti olarak öğrenir, ilk birkaç cinsel deneyimden sonra da cinsel ilişki çok daha tatminkar ve haz verici hale gelir. Vajinismus problemi olan kadınlarda ise vücut ve zihin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve pozitif bir deneyime sahip değildir. Vajinismuslu kadınlardaki olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajen kaslarının istemsiz refleks bir tepki gibi kasılması için tetikleyicidir. Böylece; her türlü vajen girişimi ağrılı olur ve cinsel ilişki imkansız hale gelir. Ayrıca, her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır. Bu durum oluştuğunda da, her ne kadar kadın “eşimle cinsel ilişkiyi istiyorum” dese de, her denenen ilişkide erkek “kendini bir duvara çarpmış”, kadın da “kendi bedeni üstünde kontrolü tamamen kaybetmiş” gibi hisseder.

Vajinismus bir hastalık değil, %100 tedavi edilebilir ailesel bir problemdir; yani kadının ve erkeğin ortak problemidir. Bu nedenle hiç bir taraf diğerini suçlamamalı, aksine birbirlerine karşı anlayışlı olmalıdır. Vajinismuslu çiftler fiziksel, duygusal ve zihinsel bir tedaviye gereksinim duyarlar. Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının ve erkeğin rahatlatılarak gevşetilmesi, heyecan ve korkularını yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için de uygun psikolojik destek sağlanması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki zihin mükemmel bir şifa kaynağıdır.

Unutmayınız ki başlangıçta zor gibi görünen bu yol, içine girildiğinde oldukça kolay ve keyif veren bir yol haline gelebilmektedir.

  • Vajinismus Zamanla Geçmez, Uygun Bir Tedavi İle Geçer…

  • Vajinismus Tedavisi

  • Cinsel terapi ve Cinsel Terapist

  • Erkek ve Kız Çocuk Cinselliği

Vajinismus2

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDEKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR GÜVENDİR

Sebebi her ne olursa olsun bir erteleme ve kaçınma problemi olan vajinismusun tedavisi mümkündür. Cinsel hayatın penis-vajina birlikteliğini içermemesi, sağlıklı olmaması kişinin ruh sağlığını bozabilir, günlük hayatını ve tüm ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Aldatma, duygusal ve fiziksel şiddet, saygısız davranışlar, duygusal tatminde azalma, herkesin rahatça girdiği cinsel ilişkiye“biz nasıl giremiyoruz veya neden biz?”şeklindeki suçluluk, eksiklik hissi, utanç duyma, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı, bunaltı, sıkıntı, umutsuzluk, çaresizlik, gibi durumlar da vajinismustan kaynaklanabilir. Deneyip de başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi girişimi çifti dipsiz bir kuyuya doğru sürükleyebilir, umutlarını kırabilirve daha sonraki tedavi girişimlerini de güçleştirebilir. Bunalım ve sıkıntıya düşen çift kendilerine ve birbirlerine güvenlerini yitirebilir. Bu nedenle vajinismus tedavisindeki en önemli faktör çiftin kendilerine, cinsel terapistlerine ve uygulanan tedavi yöntemlerine karşı hissettikleri güvendir.

VAJİNİSMUSDA MUCİZE ÇÖZÜM YOKTUR!

Vajinismus, her ne kadar kadının sorunu gibi görünse de, aslında çiftin ortak sorunudur. Başlangıçta sorun genellikle ya görmezden gelinmekte ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek sürekli ertelenmektedir. Tedaviye başvurma kararı verildiğinde ise çift, sihirli bir değneğin kendilerine dokunmasını ve hayatlarına sorunsuz olarak devam etmeyi arzu etmektedirler. Bu nedenle de hızlı ve mucize tedavilerde umut aranmaktadır. Deneyip de başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi girişimi, çiftin hem paralarının, hem enerjilerinin hem de umutlarının tükenmesine neden olmaktadır.

Vajinismusda çok sayıda hatalı ve yanlış tedavi uygulandığına tanık olmaktayız. Özellikle tek seansda çiftin muayenehanede cinsel ilişkiye sokulması, kızlık zarının ameliyatla alınması, genel anestezi altında cinsel birleşmenin yapılması, vajinaya botoks uygulanması, ilişki öncesinde alkol ve uyku hapı gibi maddelerin kullanılması, vajinaya buhar tutulması, sıcak suya oturmak ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, lokal anestezi kremlerinin ilişki öncesinde vajinaya uygulanması gibi geçersiz ve işe yaramayan çözümler hem çiftlerin umutlarını kırmakta hem de sağlıklarına zarar vermektedir. Oysa ki vajinismusda çift fiziksel, duygusal ve zihinsel bir tedaviye gereksinim duyar. Günümüzde uygulanan ilk seçenek tedavi yöntemi ise vajinismusa özgü cinsel terapidir. Sorunun neden kaynaklandığı, geçmiş yaşam ve aile öyküleri, cinsel geçmiş, olumsuz travmatik yaşantılar, bireysel ve eşle ilgili özellikler açısından hiç kimse birbirine benzemez. Bu durumda herkese de standart bir tedavi uygulanamayacağından her çiftin tedavisi kendilerine özgüdür.

Sonuç olarak cinsel terapi; sorunun, bilişsel, davranışçı, dinamik ve/veya varoluşsal hangi model yada modellere girdiğinin tespiti ve o modellere dönük çifte özgü bütüncül bir yaklaşım ile tedavi edilmesidir. Tedavi süreci ise haftada 1 veya 2 seans olmak üzere toplam 8-10 seansdan oluşmaktadır.

vajinismus soru cevap

Yapılan araştırmalara göre kadınların cinsel işlev bozuklukları kliniklerine en sık başvuru nedeni olan ve ülkemizde evli her 10 kadından 1 ya da 2 sinde görülen vajinismusa; halk arasında evli bakireler, tamamlanmamış evlilik veya cinsel fobi, tıp literatüründeki cinsel işlev bozuklukları sınıflamasında ise cinsel ağrı bozukluğu  denilmektedir.

Klasik olarak tanımlayacak olursak, kadında cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölge olan vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkânsız olarak algılanmasına vajinismus adı verilmektedir. Ancak meslek hayatımda gördüğüm yüzlerce vajinismus vakasından sonra söyleyebilirim ki vajinismusta başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali hatta tiksinme olur, kadınlar bacaklarını açılamayacak derecede sıkıca kapatır ve elleriyle eşlerini iterler. Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar, oluşan ağrı ve acı  beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine girerler. İşte asıl bu duruma vajinismus denir. Bu açıdan bakıldığında bilinçdışından köken alan ilkel ve bedensel bir korku refleksi nedeniyle kadın bedeninin ve ruhunun penis-vajina birlikteliğini içeren cinselliği reddedişidir vajinismus. Kadının kontrolü dışındaki refleks kasılmalar, penisin veya başka bir cismin, tampon, doktor parmağı, hatta hastanın kendi parmağının bile vajinaya yaklaşması veya eşin cinsel ilişki için pozisyon alması sonucu tetiklenebilmektedir.

Sağlıklı Cinsel İlişki

Gelin işin aslına beraber bakalım… Vajina; esneyip genişleyebilen, uzayabilen ve böylece de ilişki sırasında kendini ilişkiye hazırlama yeteneğine sahip olan bir organdır. İşte cinsel ilişki sırasında vajinanın esnemesi ve genişleyebilmesi sağlıklı ve tamamen normal bir durum olduğundan olağan şartlar altında sağlıklı bir cinsel ilişki ağrı ve acı yapmaz, kızlık zarı kanamaz, delinmez, patlamaz, yırtılmaz. Bu açıdan bakıldığında  vajinismusun genital organların anormalliği olmadığı anlaşılacaktır. Bunu şöyle tarif edebilirim.. Ağzımızın içini döşeyen epitel doku vajinanın içiyle aynıdır. Nasıl ki kuru bir ekmeği çiğnemeden, tükürüğümüzle ıslatmadan yutmaya çalıştığımızda boğazımız kanarsa, acırsa, vajinanın içine de kuru kuruya penis sokulmaya çalışılırsa, ağrı acı ve kanama olur. Yani kadın rahatsa, kendini kasmaz ise, eşi anlayışlı ve sabırlıysa, sulanması tam olmuş ise ilk gece de yüzüncü gece de ağrı, acı ve kanama olmaz. Çünkü vajinanın görevi penisi içine almak ve neslin devamını sağlamaktır. Vajina bu görevini yaparken neden sorun yaşansın ki? Gözümüzde görme işlemi sırasında ağrı, acı veya kanama oluyor mu? Ama gözümüze toz girse ve biz ovuştursak ağrı, acı ve kanama olabilir. Bu normal dışı bir durumdur. Vajinismusu da böyle değerlendirmek gerekir.

Vajinismus Vajinanın Panik Atağıdır!

Vajinismusun en temel belirtisi “o an geldiğinde” kadının panik atağa benzer bir durum yaşamasıdır. Kadın kasılarak bacaklarını kapatır, eşini iter, yoğun korku ve kaygı duyar. Bilinci açık olsa da kontrolünü yitirir, kontrol bilinçdışının eline geçer ve vajinismuslu bir kadın vajinasına yönelen  girişimi  keyif verici bir şey olarak değil de otomatik olarak tehlikeli şeklinde algılar. Bunun sonucunda cinsellik, birleşme, penis girişi, beden algısı, ilişkiler ve benzeri konularda olumsuz düşüncelere sahip kadınlarda vajen etrafındaki aşk kası adını verdiğimiz kaslarla çevrelenen kasık bölgesi bir mücadele alanı haline gelir. Bu stres anında aşk kasları, sempatik sinir sistemi tarafından uyarılır. Sempatikler çalışınca aşk kasları kasılıp vajina, makat ve idrar yapılan deliği sıkıştırarak otomatik bir korunma cevabı verir. Bu tablo vajinismus tablosudur. Kısacası, vücudun genelinde gözlenen panik atak hangi mekanizmalarla ortaya çıkıyorsa, vajinismusu ortaya çıkaran mekanizmalar da benzer mekanizmalardır. Vajinismuslu kadınların jinekolojik muayene veya cinsel birleşme söz konusu olduğunda neden ve nasıl gerildiğini, kasıldığını, bu kasılmaların aşk kaslarıyla kalmayıp tüm vücuduna yayıldığını ve vücudunda daha bir sürü tepkinin harekete geçtiğini şimdi daha iyi anlıyoruz sanırım. Yani doğal olanı yapıyor; kendini korumaya çalışıyorlar.

Bu gönderiyi paylaş